Pozdravljajući učesnike sastanka Benjamin Muhamedbegović, pomoćnik direktora za osiguranje kvaliteta, istakao je neophodnost kontinuirane saradnje sa svim visokoškolskim ustanovama u BiH kako bi uspostavljena dvosmjerna komunikacija rezultirala najboljim rješenjima u reformi visokog obrazovanja u BiH. Pomoćnik direktora je predstavio dosadašnje aktivnosti Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta ističući da je Agencija , u skladu sa Okvirnim zakonom o visokom obrazovanju u BiH pripremila Odluku o kriterijima za izbor domaćih i međunarodnih stručnjaka koji daju ocjenu i obavljaju reviziju kvaliteta i daju preporuke o akreditaciji visokoškolskih ustanova, kao i Odluku o načinu formiranja Komisije za izbor domaćih i međunarodnih stručnjaka. U pripremi su, kako je istakao Muhamedbegović, Pravilnik o postupku akreditacije visokoškolskih ustanova kojim ce biti utvrđen postupak akreditacije, te drugi dokumenti iz nadležnosti Sektora za osiguranje kvaliteta i Agencije.
Koordinatori za osiguranje kvaliteta predstavili su univerzitete čiji su koordinatori, odnosno aktivnosti na uspostavljanju sistema osiguranja kvaliteta na javnim univerzitetima u BiH. Kao osnovne probleme naveli su neharmoniziranu zakonsku regulativu, slab odziv studenata u aktivnostima osiguranja kvaliteta, neinformiranost učesnika, otežano provođenje internih provjera univerziteta u svim segementima i sl.
Sastanku u Banjaluci, osim koordinatora osam javnih univerziteta pristustvovali su i članovi Tima za samoevaluaciju Univerziteta u Tuzli. Iz Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta najavljeno je skoro održavanje sličnog sastanka i sa predstavnicima privatnih visokoškolskih ustanova u BiH.