Studijska posjeta Sveučilištu u Splitu

Erasmus+ projekat SMEQA

Od 2. – 4. jula 2024. na Prirodno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu (PMF) u okviru Erasmus+ projekta SMEQA održana je studijska posjeta za predstavnike univerziteta, ministarstava i agencija s područja Bosne i Hercegovine na temu vanjskog osiguranja i ocjenjivanja kvaliteta u visokom obrazovanju. Događaj su organizirali predstavnici Sveučilišta u Splitu i Agencija za znanost i visoko obrazovanje Republike Hrvatske (AZVO).

Prvog dana radionice, 2. jula pozdravnu riječ uz podršku i želje za uspješan rad sudionicima uputili su: prodekan za nastavu, doc. dr. sc. Goran Radobolja (PMF), voditelj projekta prof. dr. sc. Malik Čabaravdić (Univerzitet u Zenici), prof. dr. sc. Jusuf Duraković, rektor Univerziteta u Zenici i prof. dr. sc. Nikša Jajac, prorektor za infrastrukturu (Sveučilište u Splitu).

Nakon pozdravnih riječi uslijedile su prezentacije predstavnika Sveučilišta u Splitu, doc. dr. sc. Doris Rušić učesnicima je prezentirala sistem unutrašnjeg osiguranja i unaprjeđivanja kvaliteta na Sveučilištu u Splitu, njegovu uspostavu, funkcioniranje i učesnike, kao i rezultate drugog ciklusa reakreditacije po organizacionim jedinicama Sveučilišta. Prof. dr. sc. Jadranka Garmaz i mr. Doris Žuro podijelile su iskustvo procesa pripreme za reakreditacijski proces na nivou Katoličko-bogoslovnog fakulteta Split (KBF). Dekan PMF, prof. dr. sc. Mile Dželalija u svojoj prezentaciji govorio je o follow-up aktivnostima nakon reakreditacijskog postupka, te potencijalnim izazovima s kojima se ustanova može suočiti u nastojanjima daljnjeg unaprijeđena kvaliteta. Na kraju prvog radnog dana, van. prof. dr. sc. Jadranka Šepić (PMF) prezentirala je proces pripreme, tok i rezultate ERC projekta „SHExtreme“, tj. kroz primjer ovog projekta naglasila važnost učestvovanja i prijave projekata u podizanju svih aspekta kvaliteta visokoškolske i naučne ustanove.

Drugi dan studijske posjete, predstavnice AZVO-a, Sandra Bezjak i Emita Blagdan održale su tri prezentacije na temu sistema vanjskog osiguranja kvaliteta u Republici Hrvatskoj, zakonodavnog okvira i procedura u kontekstu novih ESG standarda, različitim vrstama vanjskog vrednovanja (reakreditacija, inicijalna akreditacija, tematske evaluacije) kao i najučestalijim izazovima i problemima koje AZVO uočava kod ustanova u postupcima vanjskog vrednovanja. Zadnju prezentaciju drugog radnog dana na temu rezultata izvještaja o analizi osiguranja kvaliteta među 12 nadležnih obrazovnih vlasti u BiH održala je van. prof. dr. sc. Luciana Boban sa Sveučilišta u Mostaru.

Posljednji dan radne posjete bio je posvećen dogovoru među partnerima oko dalje uspješne implementacije projekta. Mr. Marko-Antonio Brkić (Sveučilište Hercegovina) prezentirao je diseminacijski plan projekta i prijedlog vizualnog identiteta (mrežne stranice i logotip projekta). Prof. dr. sc. Goran Janjić s Univerziteta u Banja Luci prezentirao je plan upravljanja kvalitetom i instrumente kojima će se vršiti monitoring kvaliteta i rezultata tokom projektnog ciklusa. Na kraju, voditelj projekta prof. dr. sc. Malik Čabaravdić i Amra Muslić-Halilović, s institucije nositelja projekta upoznali su učesnike sa nadolazećim aktivnostima i obavezama partnera na projektu.


Galerije

Studijska posjeta Sveučilištu u Splitu